Informacja z realizacji Przedszkolnego Programu ,, Czyste powietrze wokół nas".

Informacja z realizacji

Przedszkolnego Programu Edukacji Antytytoniowej

pt. „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

W dniach od 02.03. do 06.03.2020r. dzieci 5,6- letnie z grup: Pracowite pszczółki i Mądre sowy wzięły udział w programie przedszkolnej edukacji antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. W ramach programu dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych, podczas których obserwowały źródła dymu, poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą ich rodzajów, i przyczyn wydobywania się, zwiększyły wiedzę na temat szkodliwości dymu papierosowego oraz skutków palenia papierosów, dowiedziały się jak należy zachowywać się w zadymionych pomieszczeniach oraz jak sobie radzić, gdy inni palą papierosy. W kolejnych etapach realizacji programu odbyła się rozmowa z dziećmi z wykorzystaniem planszy źródła dymów, która była inspiracją do wykonania prac plastycznych. Następnie zorganizowano ćwiczenia oddechowe przy muzyce, podczas których dzieci wdychały różne zapachy a następnie wykonały znaczki z napisem „Proszę, nie pal przy mnie”. Dzieci poznały również bohatera programu – Dinusia i narysowały jego portret. Nauczyły się też piosenki, która towarzyszyła im w czasie zajęć.

Przedszkolaki wzięły również udział w zajęciach plastycznych wykonując prace przestrzenne pt. „Papierosiaki – straszaki”, które były wyeksponowane w szatni przedszkola pod hasłem: „Papieros to wróg nasz, zdrowie zabiera! Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia”. Uwieńczeniem realizacji programu były interaktywne warsztaty antysmogowe przeprowadzone przez wolontariuszy Fundacji „Biznes kontra Smog” oraz udział w konkursie „Biznes kontra Smog” realizowanym przez fundację o tej samej nazwie, z inicjatywy firmy PwC. Dzieci z grupy Biedronki i Pracowite pszczółki wspólnie z paniami przygotowały krótki film, który zawierał ekologiczne hasła i piosenkę o smogu. Nasza praca konkursowa zdobyła pierwsze miejsce i główną nagrodę- dwa sensory powietrza Airly PM.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach warsztatowych i były maksymalnie zaangażowane w te działania. Program ogólnie był ciekawy, przydatny i potrzebny a także dostosowany do możliwości poznawczych dzieci. Zwiększył też dodatkowo świadomość rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym ich dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej.

Wnioski:

Program powinien być kontynuowany z uwagi na osiągane wyniki, a także ze względu na uświadamianie dzieci i rodziców na temat problematyki związanej z paleniem tytoniu i wpływ tego na zdrowie ludzi i kondycję środowiska.

Informacje o realizacji programu przedstawiła Anna Głodek.

 

Opracowanie:

I. F- Kurta