Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato!

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła" -Wisława Szymborska


Podarowanie dziecku kolorowych, wspaniałych książek to jeszcze nie czytanie, ale to pierwszy krok w dobrym kierunku, pod warunkiem że nastąpi. Czytanie to maksimum korzyści i dla dziecka, i dla rodzica: po dniu pełnym wrażeń pozwala nam wyciszyć się, uspokoić a dziecku szybciej zasnąć. To okazja do wspólnego bycia ze sobą sam na sam, bez telewizora, komputera. Te wspólnie spędzone chwile budują między dzieckiem a rodzicem bardzo silną więź.

Oprócz emocjonalnych korzyści jakie daje nam czytanie dziecku książek jest jeszcze wiele innych na które warto zwrócić uwagę.

10 argumentów dlaczego czytanie dzieciom książek jest takie ważne:

  1. Stymuluje rozwój mowy, rozbudowuje słownictwo poprzez osłuchanie się z nowymi pojęciami z języka literackiego,
  2. Kształtuje procesy słuchowe - dziecko osłuchuje się z akcentem, intonacją, melodią, pozwala mu to rozpoznawać i prawidłowo odczytywać intencje innych osób. Zmieniając akcent, nadajemy treści ładunek emocjonalny co dodaje znaczenia czytanym utworom
  3. Rozwija koncentrację i pamięć-śledzenie akcji utworu, historii bohaterów to bardzo przyjemny sposób na naukę skupiania myśli, przywiązywania uwagi do związków przyczynowo-skutkowych oraz logicznego myślenia.
  4. Ma walory wychowawcze- poprzez ukazywanie pozytywnych wzorców zachowań - dziecko przeżywające losy bohaterów bajek po prostu uczy się jak odróżnić dobro od zła i wyciągać wnioski, chce naśladować dobrych bohaterów
  5. Uczy empatii - dziecko wsłuchane w opowiadanie, często odnajduje w bohaterze bajeczki samego siebie. Staje się wrażliwsze na krzywdę innych i potrafi darzyć szacunkiem, ponieważ przeżywając emocje bohaterów, próbuje się z nimi utożsamiać.
  6. Umożliwia im poznanie dotąd nieznanych uczuć - zaznacza istnienie w świecie sprzecznych wartości: dobra i zła, a także uczuć: gniewu, złości, radości, bólu i smutku. To uczy dziecko odpowiednio reagować na sytuacje, z którymi wcześniej się nie spotkało,oswaja się ze strachem przeżywając go w bezpiecznych warunkach
  7. Rozbudza w dziecku ciekawość świata - to dzięki książkom dzieci wiedzą więcej o świecie poznają to czego nie mogą zobaczyć, dotknąć
  8. Rozwija wyobraźnię, chroni dziecko przed zagrożeniami ze strony masowej kultury, a także przed uzależnieniem od telewizora czy komputera.
  9. Stymuluje dziecko do zdobywania wiedzy -co zaprocentuje w dalszej edukacji, pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania
  10. Buduje więź emocjonalną - czytanie dziecku wpływa na budowanie szczególnej więzi emocjonalnej między rodzicami a dzieckiem-dzieci którym rodzic regularnie czytają czują się bezpieczne i kochane, maja lepszy kontakt z rodzicami, szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach.Odpowiednio dobrana literatura może pełnić funkcje terapeutyczną i pomagać w rozwiązywaniu rożnego rodzaju problemów.

Jakie książki czytać na głos?

Nie bez znaczenia dla rozwoju dziecka jest dobór lektur do czytania na głos. Warto wybierać pozycje polecane przez pedagogów i wydawców, a także dobierać książki, którymi sami zachwycaliśmy się w dzieciństwie. Zachęcamy by sięgać po literaturę za równo klasyczną  (m.in. „Baśnie” Andersena czy utwory Brzechwy), jak i najnowsze wydawnictwa (m.in. „Tupcio Chrupcio” i książki z okienkami z serii „Ważne pytania”). Do godnych polecenia publikacji można również zaliczyć „O! Kapelusz” Jona Klassena (uczy dzielenia się z innymi), „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” R.J. Palacio (uczy tolerancji), a także „Piaskowy wilk” Åsy Lind (o przyjaźni i sile wyobraźni).

Na niżej podanej stronie znajduje się zestawienie książek dla dzieci z uwzględnieniem wieku i potrzeb rozwojowych dziecka:

Blog Aktywne Czytanie – książki dla dzieci >>

Opracowanie: M. Kazek