Nieoceniona rola książki w życiu dziecka

„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość” - Jim Trelease

Książka towarzyszy dziecku już od najmłodszych lat życia i trudno nie docenić jej bogatego i wszechstronnego oddziaływania na jego rozwój w niemalże wszystkich jego aspektach. Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę
w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym.

Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dziecku na głos.

Jak wykazały badania naukowe, głośne czytanie dziecku buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, poszerza wiedzę ogólną, ułatwia naukę.

"(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny  i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia(...)"

Bajki pomagają lepiej zrozumieć otaczającą je rzeczywistość (nie bez powodu pierwsze książeczki są o codziennych czynnościach, jak: jedzenie, zabawa,  nawyki higieniczne, o rodzinie, o zwierzątkach, roślinach itp.), poszerzać wiedzę o świecie, budować swój system wartości i kształtować wrażliwość moralną.

Ważne jest, abyśmy do czytania dziecku wybierali odpowiednie książki, które przede wszystkim będą dla niego ciekawe, ale również napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną, uczące racjonalnego myślenia, szacunku do ludzi, innych istot, promujące pozytywne wzorce postępowania, dostosowane do wrażliwości dziecka - nie wzbudzające lęków i niepokojów.

Czytanie dzieciom jest nieodłącznym elementem pracy nauczyciela w przedszkolu, ale też powinno być kontynuacją czytelnictwa dzieciom przez rodziców w domu. Wspólnie spędzony czas rodzica przy czytaniu dziecku książki jest bezcenny. Dzieci, którym rodzice czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czuja się bezpieczne i kochane. Wytworzona więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, dlatego rolą nauczyciela jest motywowanie, zachęcanie rodziców do czytania, rozwijania zainteresowań dzieci książką w domu.

CZYTAJ DZIECKU 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!

Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu.

Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.

Warto czytać na głos dziecku także wtedy, gdy rozpocznie już naukę w szkole. Dla większości dzieci opanowanie techniki czytania to dość duże wyzwanie. Zanim zaczną dobrze czytać, muszą włożyć w to wiele wysiłku.

W tym czasie dzieci pracują na bardzo prostych tekstach, które najczęściej nie są ciekawe, inspirujące i rozbudzające wyobraźnię. Jeszcze przez kilka lat ta różnica pomiędzy złożonością tekstu samodzielnie czytanego, a tekstu, którego dziecko może słuchać jest bardzo duża. A to znaczy, że przestając dziecku głośno czytać w początkach nauki szkolnej, pozbawiamy je wielkiej szansy na rozwój języka i umiejętności rozumienia świata.

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji" - Jim Trelease - autor "Read-Aloud Handbook" (Podręcznik głośnego czytania)

Opracowała: Anna Krupa

cytaty z książki Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska "Wychowanie przez czytanie"