Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Dlaczego moje dziecko nie je warzyw? Dlaczego, kiedy proponuję mu dodatek warzywny, od razu mówi NIE? Dlaczego chętniej sięga po serki, parówki, a nade wszystko słodycze? Czy jest jakieś rozwiązanie? Czy da się nauczyć dziecko jeść warzywa i owoce?

Epidemia otyłości wśród dzieci, a także wzrost zachorowań na choroby dietozależne wśród najmłodszych to już naprawdę duży problem. Każdy rodzic stara się by jego dziecko było zdrowe. Dba o jego pielęgnację, wychowanie, bezpieczeństwo i dietę. Jednym z trudniejszych zadań jest przekonanie maluchów do jedzenia zdrowej żywności. Tym bardziej, gdy od małego mu tego nie wpoiliśmy. Owoce i warzywa mają tak wielką wartość odżywczą, że nie można ich pomijać w codziennej diecie. Są cennym źródłem witamin i soli mineralnych. Ponadto dzięki dużej zawartości błonnika pomagają uregulować pracę układu trawiennego. Dlatego też lekarze i dietetycy nieustannie apelują, aby włączyć warzywa do codziennego jadłospisu. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które do prawidłowego rozwoju potrzebują zbilansowanej diety bogatej w mikro- i makroelementy. Warto, by warzywa były serwowane do każdego posiłku, gdyż są najlepszym źródłem witaminy C. Wielkie jej bogactwo występuje w owocach dzikiej róży, czarnej porzeczce, owocach kiwi, papryce, owocach cytrusowych np. cytrynie, grapefruicie, natce zielonej pietruszki. Ta ostatnia, podobnie jak inne warzywa i owoce o kolorze zielonym dostarcza kwasu foliowego , który stymuluje syntezę przeciwciał, stad jego szczególna rola we wzmacnianiu funkcji układu odpornościowego. Bardzo cenne i niezastąpione w jesiennym i zimowym jadłospisie powinny być warzywa kwaszone, nie tylko kapusta, ale również buraki, selery. Dostarczają one witaminy c, jak również witamin z grupy B, zapewniają też korzystny skład bakterii w przewodzie pokarmowym.

Oczywiście nie zawsze problemy z jedzeniem dzieci wynikają z naszych postaw i działań. Warto jednak sprawdzić, czy aby nie popełniamy któregoś z poniższych błędów. Nie są one niestety rzadkością.

A teraz przeczytaj pytania i zrób rachunek sumienia:

  • Czy jedzenie warzyw podczas śniadania ogranicza się u Ciebie do plastra pomidora i liścia sałaty do kanapki?
  • Czy Twoja obiadowa porcja warzyw to surówka zajmująca 1/5 talerza?
  • Czy w Twoim domu funkcjonują również zdrowe przekąski z warzywami? Czy też chętniej, np. podczas oglądania filmu czy wizyty znajomych sięgasz po słodkie i słone przekąski (paluszki, chipsy, słodycze, krakersy, biszkopty i in.)?
  • Ile razy Twoje dziecko widziało rodzica entuzjastycznie chrupiącego marchewkę lub ochoczo pałaszującego paprykę?

Prawda jest bezwzględna. Jeśli rodzice nie jedzą warzyw, nie delektują się nimi, nie gustują w nich i nie mają radości z ich jedzenia to trudno oczekiwać tego od dziecka. Powiedziałabym nawet, że byłoby to szczytem hipokryzji. Dzisiaj mam dla Was 9 sposobów, jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw, które spokojnie pozwolą na przemycenie zdrowych witamin i mikroelementów nawet do kilku posiłków dziennie. Nie traktuj tego, jako dodatkowego obowiązku i pracy. Pamiętaj, że warzywne fantazje w kuchni, ostatecznie prowadzą do nabrania zdrowych nawyków żywieniowych praktycznie dla wszystkich domowników. Warto eksperymentować i zaoferować nową potrawę na naszym stole, tak by dogodzić naszej rodzinie. W końcu jedzenie ma być przyjemnością a nie drogą przez mękę.

Co robić więc, kiedy dziecko nie je warzyw?

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Jeśli faktycznie coś poszło nie tak z Twojej strony i już to widzisz to warto zastanowić się, jak temu zaradzić. Oto krótka ściąga podsumowująca, która być może pozwoli Ci stopniowo wprowadzać zmiany:

  1. Małymi krokami odzwyczajaj dziecko od soków i napojów słodzonych. Na początek rozwadniaj je, stopniowo zwiększając ilość wody.
  2. Wprowadź zdrowsze alternatywy zamiast słodyczy.
  3. Delektuj się jedzeniem warzyw, jedz je chętnie i z entuzjazmem. Dziecko jest małą kopią Ciebie i jeśli zobaczy Twój entuzjazm, przestanie w końcu traktować warzywa jak zło konieczne.
  4. Niech dziecko uczestniczy w warzywnym szale od początku do końca. Celebrujcie wspólne zakupy, gotowanie i jedzenie (a może i hodowlę?).
  5. Przygotowuj potrawy atrakcyjnie wizualnie, z fantazją i pomysłem.
  6. Dawaj wybór: niech dziecko podejmuje decyzje i wybiera warzywa, które najbardziej mu smakują. „Szwedzki stół” sprawia często, że dziecko zjada więcej warzyw.
  7. Nie zmuszaj.
  8. Generuj pozytywne doświadczenia związane z jedzeniem warzyw: zapraszaj znajomych i podawaj warzywa w ciekawej formie. A może wspólnie przygotujecie sałatkę dla gości? Może zjecie pysznego, roślinnego burgera albo frytki z batata?
  9. NIE nagradzaj słodyczami i jedzeniem w ogóle.

Gdy cierpliwie wprowadzimy powyższe zasady w życie, to okaże się, że nie musimy już namawiać naszej pociechy do zdrowego jedzenia, a warzywa i owoce jako pierwsze zaczną znikać z dziecięcego talerzyka.

Opracowanie: B. Klimek